نقش مهم مهره ها در آفریقا

Go World Travel Magazine - For Travelers, Adventurers, Explorers & Nomads


تصاویری نمادین وجود دارد که همه ما با مکانهای خاصی در ارتباط هستیم. دیوار بزرگ با چین و برج ایفل با فرانسه. اما وقتی به آفریقا فکر می کنید ، احتمالاً مهره ها اصلی ترین تصویر نیستند. شاید آنها باید باشند.

مهره ها در آفریقا

علاوه بر نقش آنها به عنوان آراستگی جسمی ، مهره ها از قدیمی ترین نمادهای شناخته شده مورد استفاده بشر هستند ، برخی از آنها زمان و مکان را با قدیمی ترین نقاشی های غار شناخته شده به اشتراک می گذارند ، و نمادها تجلی فیزیکی یک فرایند فکری پیشرفته است که Homo sapiens را از موجودات پایین تر جدا می کند. .

به این ترتیب ، مهره ها دارای ویژگی های مذهبی ، اجتماعی و تزئینی هستند. در آفریقا ، بیش از هر منطقه دیگر ، مدت هاست نقش برجسته ای را ایفا می کنند.

دو زن آراسته در پوکرهای دانه ای زیبا. عکس توسط جیمز مایکل دورسی

تاریخچه مهره ها

بسیاری از مردم بر این باورند که دریانوردان فنیقی اولین مهره ها را به آفریقا آورده اند اما هیچ مدرک جسمی برای پشتیبانی از این تئوری در دست نیست. آنچه می دانیم این است که در سال ۲۰۰۴ در غاری در آفریقای جنوبی در نزدیکی کیپ تاون ، باستان شناسان دانه های تخم مرغ شتر مرغ حفر شده را کشف کردند که تاریخ آن حداقل ۴۵۰۰۰ سال و به اندازه ۲۸۰،۰۰۰ سال باز می شود.

سودان ، کنیا و لیبی همگی مهره های مشابهی را که حداقل به ۱۲۰۰۰ سال پیش از آن قدمت داشته اند ، بارور کرده اند.

قبایل مختلفی از مردم تورکانا که از شمال آفریقا تا کنیا امروزی متغیر بودند ، از مهره به عنوان ارز استفاده می کردند و معمولاً به عنوان مهریه ازدواج پرداخت می شدند و برای خرید گاو استفاده می شدند.

صدف های گاو را می توان در سراسر آفریقا یافت و احتمالاً پرکاربردترین نماد تزئینی در این قاره است. آنها دهها هزار سال پیش این زمین را اشباع کردند که بخش اعظم آفریقای امروز در زیر آب بود.

به دلیل شکل دهان مانند ، بسیاری از افراد تصویر خود را به واژن تشبیه می کنند و به همین ترتیب از دیرباز به عنوان نمادی از باروری ، به ویژه مهره های تشریفاتی مورد استفاده قرار می گرفتند. در مناطق خشک تر که فاقد گاو هستند ، پوسته های تخم مرغ به همان هدف خدمت کرده اند.

یک زن آفریقایی در مهره های رنگارنگ. عکس توسط جیمز مایکل دورسی
یک زن آفریقایی در مهره های رنگارنگ. عکس توسط جیمز مایکل دورسی

تقریباً تمام مهره ها از مواد بومی و ارگانیک بومی ساخته شده است تا حدود قرن ۴ میلادی که مهره های شیشه ای از پرتغال راه خود را به این قاره وارد کردند و تقریباً در همین زمان شواهد باستانی وجود دارد که از مقبره های دره پادشاهان مصر کشف شده است که شیشه ای دارد. مهره ها به عنوان تزئینات شخصی برای خانواده های نجیب مورد استفاده گسترده قرار گرفته بودند.

برای هفت قرن بعدی ، مهره ها محرک اقتصاد اقتصاد آفریقا بودند.

در اواسط قرن دوازدهم ، غنا ، اتیوپی و نیجریه مشغول تولید دانه های شیشه ای بودند و حتی امروز نیز به این کار ادامه می دهند.

هنگامی که دریانوردان و اکتشاف کنندگان خارجی در حدود قرن چهاردهم میلادی شروع به نفوذ به آفریقا کردند ، آنها دانه های شیشه ای شورون را با خود آوردند تا برای عبور و مرور امن تجارت کنند. اینها توسط یک فرآیند دقیق تولید می شوند که نتیجه نهایی آن چندین لایه از رنگهای متناوب است.

مهره های Millefiori

دانه های شورون به زودی توسط مهره های Millefiori از ایتالیا ، نوع دیگری از مهره های چند رنگی که الگوهای پیچیده ای را در طراحی خود نگه می دارند ، پیوستند. ثابت شد که هر دو سبک به عنوان ارز برای چهار قرن دیگر بسیار محبوب بودند.

ونیز ، ایتالیا تا سال ۱۷۰۰ بسیاری از دانه های شیشه ای را برای تجارت در آفریقا تولید می کرد و به این ترتیب محبوبیت زیادی به آنها داده می شود “دانه های برده” ، زیرا آنها اولین ارز مورد استفاده برای خرید و فروش مردم در آن زمان بودند.

متأسفانه ، این اصطلاح تا سال ۱۹۲۰ میلادی مورد استفاده متداول بود ، هنگامی که افراد آگاه اجتماعی شروع به درک درست این کلمه توهین آمیز کردند و آن را با اصطلاح “مهره های تجارت” جایگزین کردند.

با پیشرفت کاردستی در ساخت مهره ، مهره های کوچکتر و کوچکتر تولید می شود که امکان استفاده از آنها در دکوراسیون گسترده لباس را فراهم می آورد.

منشأ گسترده و متنوع آنها هرچه باشد ، مهره ها امروز جزء اصلی فرهنگ آفریقا به حساب می آیند. قبیله های بی شماری نه تنها به استادان تولید مهره و استفاده از آنها به عنوان دکوراسیون تبدیل شده اند بلکه به عنوان هنرمندان این محیط شهرت جهانی کسب کرده اند.

غنا بزرگترین تولید کننده مهره در آفریقا

غنا بزرگترین تولید کننده مهره در آفریقا بود و هنوز هم مردم Ashanti و Krobo آنها را از روی زمین ، شیشه های پودری می سازند که به طور منحصر به فرد قابل شناسایی است.

عشایر ارثی Fulani ، که در سراسر یک سوم قاره جهان قرار دارند ، از دانه های شیشه ای به رنگ روشن حمایت می کنند.

در مالاوی ، آنها دانه های شیشه ای پر جنب و جوش ایجاد می کنند که از الگوهای گل پشتیبانی می کنند در حالی که در موزامبیک ، سنگ های قومی بومی یک رسانه محبوب هستند.

زایر به دانه های سنگی معروف است در حالی که اوگاندا با ساختن مهره ها از کاغذ بازیافت شده ، راه را پیش می برد. در اتیوپی ، مردان و زنان قبیله هامر هر دو روسری ، بازوبند ، گردنبند و وسایل دانه ای را می پوشند و در دره بزرگ ریفت ، عراقی ها روی لباس های خود طرح های باریک کار می کنند که مورد نیاز کلکسیونرها است.

در سفرهایم ، من همچنین از دانه های ساخته شده از چوب استخوان چوب پنبه و ماهی ، شاخ ، عاج ، فلز ، سرامیک و چوب کشف کردم.

دانه های شورون در آفریقا. عکس توسط جیمز مایکل دورسی
دانه های شورون در آفریقا. عکس توسط جیمز مایکل دورسی

تعدادی از فرهنگ قبیله ای وجود دارند که کارد و چنگال را به بالاترین سطح خود رسانده اند و از آن استفاده می کنند نه تنها برای مناسک و مراسم ، بلکه از گنجاندن مهره در وسایل زندگی روزمره ، تبدیل به مادی ترین اشیاء به آثار هنری زنده و احتمالاً بهترین ها استفاده می شود. معصای مشهور از همه است.

مهره های ماسایی

ماسایی از رنگهای روشن ، اولیه ، قرمز ، زرد ، آبی مایل است و هر دو زن و مرد گوشواره ، چوکر ، گردنبند ، مچ پا و مچ دست را می پوشند ، اما احتمالاً با یقه های بزرگ گردن گرد که زینت زنان است ، شناخته می شوند. به نماد شناسایی آنها به جهان تبدیل شده است.

این نویسنده حتی یک گروه تماشایی ماسایی دارد. آنها نه تنها به مناسبت های خاص این موارد را می پوشند ، بلکه به عنوان یک روش زندگی روزمره نیز به کار می روند. beadwork ماسایی شادی خود را از زندگی در هر لحظه بیداری اعلام می کند.

دانه های سرخپوست دشت های آمریکای شمالی

سرخپوستان دشتهای آمریکای شمالی نیز به دلیل داشتن مهره های باشکوه خود بسیار مشهور هستند که به اندازه کافی جالب بسیاری از همان طرح ها و الگوی های مهره های زود هنگام آفریقا را تحمل می کنند. انسان شناسان بسیاری وجود دارند که معتقدند این شکل هنری در زمانی که آسیا و قاره آمریکا از مدت ها قبل به هم متصل شده بودند ، از روی پل زمینی گمشده Aleutian می گذرند.

از آنجا که علم به ما اجازه می دهد تا به گذشته و گذشته نگاه کنیم ، تازه می توان کشف کرد که این آیکون های آفریقایی بسیار قدیمی تر از هرکسی است که انتظار می رود.منبع مطلب